. . یکشنبه 19 مرداد 1393 09:54 ق.ظ نظرات ()

wastetobiofuelsfacility-compressed


به خاطر وجود تجهیزات اضافی بازیافت و کمپوست کردن ، شهر ادمونتون کانادا دفن زباله های شهری را به ۶۰ درصد رسانده است در حالی که پیش بینی می شد این مقدار به ۹۰ درصد برسد، با ایجاد تجهیزات جدید تبدیل زباله به زیست سوخت (بیوفیول) و سایر مواد شیمیایی ، این امر محقق شده است . این تجهیزات زباله هایی که قابلیت کمپوست شدن و بازیافت شدن را ندارند به متانول و اتانول تبدیل می کنند . این اولین واحد تبدیلی در دنیا است که در ابعاد صنعتی شروع به کار کرده است . در ادامه به مرور فرآیند های انجام گرفته در این واحد می پردازیم .


فرآیند از تخلیه ی زباله ها آغاز می شود . پس از فرآیند جداسازی قسمت های مختلف زباله مانند قسمت های الکترونیکی و بازیافت برخی وسایل ، مواد آلی زباله ها به سمت تجهیزات کمپوست کردن هدایت می شوند.
تجهیزات و زباله های قابل بازیافت از قبل توسط شهروندان در قالب برنامه ی “کیسه ی آبی” جداسازی شده است که از مخلوط شدن زباله هایی که برای بازیافت می روند جلوگیری می کند. موادی که درصد کربن بالایی دارند مانند چوب و پلاستیک های دور ریختنی تکه تکه شده (که به عنوان (Refuse Derived Fuel (RDF یا “نرمه زباله” یا “garbage fluff” نیز شناخته می شوند) و سپس به تاسیسات تبدیل زباله به سوخت که توسط شرکت Enerkem Alberta Biofuels طراحی شده است، منتقل می شوند.

wastetobiofuelsfacility-0-compressed

در آنجا مواد در حضور اکسیژن اندک حرارت داده می شوند تا پیوند های شمیایی مواد شکسته شده بدون این که مواد واقعا بسوزند و سپس کربن و هیدروژن مواد استخراج شود تا از آن ها در تولید گاز سنتز و بعد از آن در تولید مواد شیمیایی و زیست سوخت ها مثل اتانول و متانول استفاده شود .
طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این واحد طی هفته های بعدی وارد مدار تولید زیست سوخت شود و سالیانه ۱۰۰ هزار تن زباله های شهری جامد را به ۳۸ میلیون لیتر (۱۰ میلیون گالن)‌ زیست سوخت تبدیل کند.
در ادامه می توانید ویدیو و عکس های این فرآیند و تاسیسات را مشاهده کنید.


wastetobiofuelsfacility-2-compressedwastetobiofuelsfacility-4-compressedwastetobiofuelsfacility-5-compressedwastetobiofuelsfacility-10-compressedwastetobiofuelsfacility-11-compressedwastetobiofuelsfacility-12-compressedwastetobiofuelsfacility-13-compressedwastetobiofuelsfacility-14-compressedwastetobiofuelsfacility-15-compressedwastetobiofuelsfacility-16-compressed

(دانلود از لینک مستقیم به حجم ۷.۵۳ مگابایت)